Uroczystości trzeciomajowe w Nysie
Reprezentacje Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie uczestniczyły w nyskich obchodach 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W Nysie uroczystości 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy w intencji Ojczyzny w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem licznych delegacji i pocztów sztandarowych. Naszą uczelnię reprezentowali: prof. Tomasz Malczyk, prorektor ds. ogólnych, mgr inż. Marcin Zdanowicz, zastępca dyrektora Instytutu Architektury i Urbanistyki, oraz mgr inż. Zdzisław Mazur, kierownik działu praktyk studenckich PWSZ w Nysie. W Kościele obecni byli także przedstawiciele studentów PWSZ w Nysie na czele z pocztem sztandarowym oraz reprezentacja Akademickiego Związku Sportowego PWSZ w Nysie i Jednostki Strzeleckiej "Strzelec" działającej przy nyskiej Alma Mater.
Skład pocztu sztandarowego PWSZ w Nysie: Sylwia Pietroczuk, Sandra Złośnik, Dawid Eliasz.
Studentów PWSZ w Nysie reprezentowali: Joanna Wilińska, Martyna Wysocka, Rafał Górny.
AZS PWSZ Nysa reprezentowali: Mirosław Mazguła, Marek Skiba.
Jednostkę Strzelecką "Strzelec" reprezentowali: dowódca JS 3053 druż. ZS mgr inż. Jacek Tomasiak oraz strzelcy z pierwszego plutonu nyskiej Jednostki Strzeleckiej 3053.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli ulicami Nysy pod Pomnik Patriotom Polskim. Burmistrz Nysy Jolanta Barska wygłosiła okolicznościowe przemówienie, po którym kompania Artylerii Legii Polsko - Włoskiej w Nysie oddała salwę honorową. Następnie pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości strzelcy młodego rocznika złożyli Przyrzeczenie Strzeleckie. Dowódca Jednostki Strzeleckiej 3053, funkcjonującej przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, odczytał rozkaz organizacyjny, po czym zasłużeni strzelcy otrzymali nominację na kolejny wyższy stopień strzelecki. Całość zakończyła się defiladą.
Uroczystość pod pomnikiem uświetniła Nyska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Kapelmistrza Józefa Łozińskiego i prowadzącego Romana Uberny.
223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku. Ustawę uchwalił po burzliwej debacie Sejm Czteroletni, a jej celem miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 roku. Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto.
Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie i przetrwała rok. Została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej.
Bartosz Bukała
rzecznik prasowy uczelni
Opublikowano 3-05-2014























