Czas na innowacje Opolszczyzno!
Biuro Projektów i Programów PWSZ w Nysie rozpoczęło realizację dwóch projektów łączących naukę z biznesem. Pierwszy z nich zatytułowano "Czas na innowacje Opolszczyzno - kreowanie w przedsiębiorstwach czynników stymulujących innowacje”. Drugi „SiS Opolszczyzny – staże i szkolenia praktyczne dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw Opolszczyzny”.
Głównym wyzwaniem projektu "Czas na innowacje Opolszczyzno - kreowanie w przedsiębiorstwach czynników stymulujących innowacje" jest rozwiązanie problemu niedostatecznej wiedzy z zakresu możliwości wprowadzania innowacji w przedsiębiorstwie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP) z województwa opolskiego.
Obecnie czynnikami decydującymi o rozwoju gospodarczym obok działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej jest tzw. kapitał ludzki. - Stąd, głównym celem projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy sferą nauki a przedsiębiorstwami, poprzez wsparcie pracowników przedsiębiorstw o wiedzę, umiejętności z praktycznych metod wprowadzania zmian – wyjaśnia dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj. Zidentyfikowanie potencjału innowacyjnego firmy nastąpi więc poprzez szkolenia oraz doradztwo dla przedsiębiorstw w zakresie możliwości podniesienia poziomu innowacyjności przedsiębiorstwa, co w konsekwencji wpłynie na rozwój gospodarczy regionu – dodaje dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj kierownik Biura Projektów i Programów PWSZ w Nysie.
Projekt skierowany jest do 10 przedsiębiorstw z sektora MMŚP oraz 30 pracowników przedsiębiorstw sektora MMŚP z terenu województwa opolskiego. - W Polsce wciąż jest bardzo niski poziom wydatków na badania i rozwój w sektorze biznesu, dlatego też proponowane przez nas działania mają na celu częściowe usunięcie tych barier oraz zachęcenie do podejmowania prac badawczych i innowacyjnych przez przedsiębiorstwa prywatne mówi dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj.
Uczelnia zrealizowała dotychczas sześć projektów z pod działania 8.2.1. Projekt jest kontynuacją podjętych już działań. We wcześniej zrealizowanych projektach przedsiębiorcy sektora MMŚP wzięli udział w seminariach naukowych poświęconych problemom tego właśnie sektora, a pracownicy naukowi Uczelni wzięli udział w szkoleniach z zakresu spin off/ out. Ponadto realizowali sześciomiesięczne staże w wybranych firmach sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz przeprowadzali doradztwo dla przedsiębiorstw.
Poziom innowacyjności przedsiębiorstw jest w dużej mierze związany ze współpracą z jednostkami badawczo-rozwojowymi. Zgodnie z artykułem M. Adamskiej (Barometr Regionalny nr 4) jedynie 38,6% przedsiębiorstw w ostatnich 3 latach wprowadziło innowacje. W ostatnich latach liczba respondentów z woj. opolskiego podejmujących działania innowacyjne zmniejszyła się o 25%. - Tylko poprzez nawiązanie relacji pomiędzy sektorem MŚP a instytucjami badawczo-rozwojowymi, w tym uczelniami można pozyskać wiedzę o nowościach technologicznych, odkryciach naukowych, oraz można doprowadzić do rzeczywistego transferu wiedzy pomiędzy tymi, którzy ją kreują a tymi którzy jej potrzebują i stosują w praktyce. Istnieje konieczność udrożnienia kanałów komunikacji pomiędzy środowiskiem odpowiedzialnym za tworzenie a środowiskiem wdrażającym efekty prac w praktyce – tłumaczy dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj. Z perspektywy oceny stanu innowacyjności MŚP widoczna jest gotowość do wykorzystania wiedzy badawczo-rozwojowej, należy jednak tę wiedzę dostosować do oczekiwań, możliwości i infrastruktury przedsiębiorstw - na co pozwoli realizacja niniejszego projektu – dodaje dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj.
Zgodnie ze Strategią Innowacji województwa opolskiego 24% firm deklaruje współpracę z jednostkami sektora MŚP. Rozwiązanie w postaci usług doradczych identyfikujących potencjał i kierunek rozwoju innowacji przyczyni się w sposób pośredni do wzrostu potrzeby wdrażania innowacji w przedsiębiorstwach - co z kolei przyczyni się do rozwoju gospodarczego rynku regionalnego oraz wzmocni potencjał przedsiębiorców w regionie.
- Sytuacja problemowa, do której odnosi się projekt, zwraca szczególną uwagę na bariery w postaci wysokich kosztów usług, spowalniających wzrost innowacyjności przedsiębiorstwa, słabego przygotowania merytorycznego personelu w zakresie innowacji oraz w postaci braku informacji o ofertach współpracy w ww. sektorze. Ponadto przedsiębiorcy napotykają na bariery w postaci: trudnego dostępu do pozyskiwania funduszy, co spowalnia proces postępu innowacyjnego – wyjaśnia dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj.
Według raportu o innowacyjności województwa opolskiego najbardziej innowacyjnych małych przedsiębiorstw w województwie opolskim jest 53, średnich 22, dużych 11, łącznie 86 na 95 481 zarejestrowane w rejestrze Regon (2009 - brak aktualnych danych). Przedsiębiorstwa, które wprowadziły innowację w % ogółu przedsiębiorstw: 17,6 % - przedsiębiorstwa przemysłowe (2007-2009) oraz 19,9% sektor usług, (dane z Działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w latach 2006-2009 GUS, 2011).
Głównym zadaniem projektu jest przeprowadzenie 6 szkoleń praktycznych dla pracowników przedsiębiorstw sektora MMŚP przez pracowników naukowo- dydaktycznych Politechniki Opolskiej w Opolu i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Ponadto projekt przewiduje przeprowadzenie 120 godzin doradztwa dla jednego przedsiębiorstwa oraz identyfikację potencjału innowacyjnego firm (we współpracy z pracownikiem firmy). Takie działania przyczynią się do poprawy systemu komunikacji pomiędzy sferą przedsiębiorstw a sferą nauki. Tym samym 10 przedsiębiorstw będzie mogło skorzystać z bezpłatnego doradztwa udzielonego przez uczelnianych "Doradców" – wyjaśnia dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj.
Tym samym 30 pracowników przedsiębiorstw odbędzie cykl 6 szkoleń z zakresu zarządzania innowacjami w organizacji. Rezultatem projektu będzie opracowana dokumentacja wdrożeniowa, rozumiana jako koncepcja projektu, prowadząca do zastosowania rozwiązania innowacyjnego w przedsiębiorstwie, w postaci jednego z 4 typów innowacji: produktowej, procesowej, marketingowej lub organizacyjnej.
- Dodatkowo w ramach projektu doradztwo przeprowadzone zostanie w formie audytu innowacyjności w przedsiębiorstwie – mówi dr inż. Danuta Seretn-Sałamj. Efektem tych szkoleń oraz doradztwa będzie opracowanie narzędzi, metod i technologii do wdrożenia innowacji w przedsiębiorstwach branży spożywczej, chemicznej, metalurgicznej, energetycznej, budowlanej, meblarskiej, drzewnej i usługowej województwa opolskiego.
Projekt będzie realizowany od września 2014 do maja 2015 roku.Do projektu zakwalifikowane zostaną przedsiębiorstwa branży spożywczej, chemicznej, metalurgicznej, energetycznej, budowlanej, meblarskiej, drzewnej i usługowej z województwa opolskiego (lub posiadające jednostkę organizacyjną na obszarze województwa opolskiego). Firmy zostaną wybrane na podstawie przeprowadzonej rozmowy rekrutacyjnej.
Dodajmy także, że w wyniku realizowanego projektu powstanie 10 dokumentacji wdrożeniowych, prowadzących do zastosowania rozwiązania innowacyjnego w przedsiębiorstwie.
Drugi projekt nosi tytuł „SiS OPOLSZCZYZNY – STAŻE i SZKOLENIA praktyczne dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw Opolszczyzny”. - Jego głównym celem jest wzmocnienie powiązań między opolskim środowiskiem nauki i biznesu oraz nawiązanie i rozwój do końca maja 2015 roku 20 partnerstw gospodarczo–naukowych na obszarze województwa opolskiego poprzez udział 20 pracowników naukowo-dydaktycznych PWSZ w Nysie, w tym 9 kobiet, w stażach badawczych w opolskich firmach sektora MMŚP, których profil działalności jest ściśle powiązany z dziedziną naukowo-badawczą stażysty – wyjaśnia dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj.
Projekt stanowi kontynuację rozpoczętej współpracy PWSZ w Nysie z biznesem w zakresie transferu wiedzy i innowacji pomiędzy uczelnią a przedsiębiorstwami MŚP województwa opolskiego.
- Projekt wesprze 20 przedsiębiorstw z Opolszczyzny w pozyskaniu wsparcia naukowo-badawczego, zaangażuje 20 pracowników naukowo-dydaktycznych z regionu w problematykę praktycznych aspektów działalności lokalnych przedsiębiorstw oraz pomoże ukierunkować badania naukowe pracowników naukowo-dydaktycznych na praktyczne potrzeby przedsiębiorstw z regionu opolskiego – mówi dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj.
Dodajmy, że jednocześnie 20 pracowników przedsiębiorstw odbędzie staż w PWSZ w Nysie. Ponadto odbędą się 2 szkolenia praktyczne w formie warsztatów: 2 dla pracowników przedsiębiorstw w zakresie budowania strategii innowacyjnej firmy, wdrażania i finansowania innowacji w firmie.
- Projekt zakłada 480 godzin stażu pracownika naukowego w jednym z przedsiębiorstw w terminie od XI.2014 do IV.2015 roku – tłumaczy dr inż. Danuta Seretna-Sałamaj.
Rezultatem realizacji projektu będzie opracowana dokumentacja wdrożeniowa, prowadząca do zastosowania rozwiązania innowacyjnego w przedsiębiorstwie. Natomiast zakończeniem realizacji projektu będzie organizacja konferencji podsumowującej z udziałem przedsiębiorców i pracowników naukowo-dydaktycznych PWSZ w Nysie oraz wydanie publikacji podsumowującej i promującej zrealizowane działania.
Dodajmy, że projekt powstał w odpowiedzi na jeden z priorytetów UE w zakresie rozwoju konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i innowacji. Jak pokazują badania, skala tworzenia i dyfuzji nowoczesnych technologii w Polsce jest niewielka. Niska efektywność systemu komercjalizacji innowacji jest wynikiem m.in. braku sprawnie funkcjonującego partnerstwa na rzecz transferu wiedzy ze sfery nauki do biznesu.
Zapotrzebowanie przedsiębiorców na szkolenia oraz doradztwo w materii innowacji w naszym województwie jest bardzo duże, ponieważ polskie przedsiębiorstwa niestety charakteryzują się niskim poziomem innowacyjności zarówno technologicznej, organizacyjnej jak i w zakresie zarządzania i marketingu.
oprac. Bartosz Bukała
rzecznik prasowy uczelni
Opublikowano: 30-09-2014
