Kontrast:

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Organizacją tegorocznych dwudniowych obchodów (1-2 marca) zajęły się Koło Naukowe Studencki Patrol, Związek Strzelecki Strzelec OSW Jednostka Strzelecka 3053 Nysa oraz Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obchody te jednak nie odbyły by się bez wsparcia takich jednostek jak: Gmina Nysa, Starostwo Powiatowe w Nysie, Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu, Instytut Pamięci Narodowej delegatura w Opolu, UKS LOK Hetman Nysa i Młodzież Wszechpolska oddział Nysa.

Nyskie obchody rozpoczęły się w niedzielę o godzinie 9.00 na strzelnicy sportowej w Carolinum, gdzie rozpoczęły się zawody strzeleckie zorganizowane przez klub UKS LOK Hetman Nysa. W zawodach wzięła udział spora grupa zarówno mieszkańców miasta, młodzież, ale i także przyjezdni. Poziom zawodów stał na wysokim poziomie, o czym świadczą wyniki, w strzelaniach padały 10,9 i 8. Zawody zakończyły się o godzinie 13.30 wręczeniem okolicznościowych nagród, dodatkowo organizator przygotował kilka gadżetów patriotycznych, które zostały rozlosowane wśród uczestników. Warto przypomnieć, że patronat honorowy nad zawodami objął płk. Mirosław Karasek, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu.

Całą niedzielę trwała także zbiórka pieniędzy organizowana przez nyski oddział Młodzieży Wszechpolskiej, była to publiczna zbiórka w ramach akcji „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Grupa młodych ludzi z nyskiego oddziału MW kwestowała cały dzień na mieście, a także podczas zawodów strzeleckich.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się o godzinie 9.30 Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki. Mszę świętą odprawił ksiądz Prałat Mikołaj Mróz, koncelebrował ją także ojciec Urban Adam Bąk. Ksiądz Prałat przywitał wszystkich zgromadzonych na Mszy Świętej. Wspomniał także, że obchody dnia Żołnierzy Wyklętych to nowa tradycja, która rodzi się w naszej Ojczyźnie. To tradycja którą fascynuje młodzież i  Bogu dzięki, że całą tą sprawą, pamięcią Żołnierzy Wyklętych fascynuje się młodzież – mówił.

Po Mszy Świętej, zebrani udali się w uroczystym przemarszu pod tablicę mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zaproa. Przemarsz poprowadziła Nyska Orkiestra Dęta wraz z Jednostką Strzelecką 3053 Nysa. W uroczystym pochodzie wzięli udział Kordian Kolbiarz (burmistrz miasta), Zdzisław Mazur (przedstawiciel władz PWSZ), przedstawiciel Starostwa Powiatowego oraz zgromadzona młodzież. Po dotarciu pod tablicę odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego po którym Sandra Złośnik (prezes koła Studencki Patrol) wygłosiła okolicznościowe przemówienie, następnie zostały złożone znicze pod tablicą, a na koniec odbył się apel pamięci poprowadzony przez Jednostkę Strzelecką 3053.

Dalsza część obchodów odbyła się w sali Nyskiego Domu Kultury, gdzie o godzinie 12.00 rozpoczęła się konferencja naukowa. Na sali licznie zgromadziła się młodzież z nyskich szkół, studenci, a także mieszkańcy miasta. Pierwszym z prelegentów był Pan Stanisław Bogaczewicz, który wygłosił referat na temat: : „Jesteśmy mimo wszystko, stróżami naszych braci” Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W swoim przemówieniu Pan Stanisław przypomniał krótką historę tego święta obchodzonego od 2011 roku w dniu 1 marca (czyli w dniu śmierci Łukasza Cieplińskiego ps. Pług). W dalszej części referatu poruszył kwestię grypsów wysłanych przez Łukasza Cieplińskiego do swojej żony, w których zawarł, że Polska jest największą świętością.

Kolejnym prelegentem był ojciec Urban Adam Bąk, który wygłosił referat na temat: „Z Chrystusem szli na śmierć”. W referacie swym przedstawił sytuację Kościoła po II Wojnie Światowej. Następnie przedstawił tzw. Kapelanów Niezłomnych, czyli kapelani wojskowi poddani represjom po II W.Ś. Takimi kapłanami byli: Ks. Ppłk. Józef Wrycza, Sługa Boży Ks. Michał Rapacz, Ks. Władysław Gurgacz TJ. Na koniec przemówienia o. Urban ocenił postawę moralną ich działań.

Trzecim z prelegentów był Pan Eugeniusz Gosiewski przedstawiciel Stowarzyszenia Odra Niemen, który wygłosił referat na temat: "Druga Konspiracja na Ziemiach Odzyskanych. Żołnierze Wyklęci na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie - wybrane epizody”. Swoje przemówienie Pan Eugeniusz rozpoczął od przedstawienia postaci mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. W dalszym przemówieniu omówił działalność Wileńskiej Konspiracji. Krótko wspomniał także o działalności i okolicznościach złapania mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.

Ostatnim z prelegentów był Pan Andrzej Koziar przedstawiciel IPN z Opola, który wygłosił referat na temat: Mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” i jego żołnierze, połączony z prelekcją filmu „Zaporczycy”. Pan Andrzej rozpoczął od wprowadzenia, od przytoczenia fragmentu listu z 8 maja 1945 roku w którym zawarto, że Polska mimo zakończonej wojny nie zobaczy zmian. Dalsze przemówienie dotyczyło już stricte sylwetki mjr Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Po przemówieniu odbyła się prelekcja filmu „Zaporczycy”.

Wieńczącym obchody wydarzeniem był koncert znanego polskiego rapera Tadeusza „Tadek Firma Solo” Polkowskiego. Koncert rozpoczął się o godzinie 14.30 i trwał godzinę. Podczas koncertu widzowie mogli usłyszeć takie kawałki jak: „Rotmistrz Pilecki”, „Żołnierze Wyklęci” czy „Myśl Samodzielnie”. Wszystkie utwory pochodziły z dwóch płyt wydanych przez artystę, pierwsza z nich nosi tytuł „Niewygodna Prawda”, druga zaś „Niewygodna Prawda II, Burza”. Po koncercie widzowie mogli zakupić obie płyty, a także film o Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, a także wpinki.

Przez cały poniedziałek, tak jak i w niedzielę odbywała się zbiórka pieniędzy.

Organizatorzy pragną bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom za zaangażowanie w organizację nyskich obchodów, a także wszystkim tym którzy wzięli w nich udział.

Zapraszamy także do przeglądania galerii zdjęć z pierwszego dnia (link: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.450023015147998.1073741835.156952481121721&type=3 ) oraz z drugiego (link: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.450064595143840.1073741836.156952481121721&type=3 ) dnia obchodów. Obie galerie znajdują się na naszym profilu fb. (link: https://pl-pl.facebook.com/StudenckiPatrolPL )

Adrian Kołodziej

Sekretarz Koła Naukowego Studencki Patrol

Opublikowano: 5-03-2015




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik