Kontrast:

Współpraca nauki z biznesem to nie fikcja

W czwartek, 21 maja, w Sali Senatu PWSZ w Nysie odbyła się konferencja podsumowująca projekt SiS Opolszczyzny- staże i szkolenia praktyczne dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw Opolszczyzny.

Realizacja projektu rozpoczęła się 01.09.2014 roku.

Głównym założeniem projektu było rozwiązanie problemu  niewystarczającej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami sektora MMŚP z województwa opolskiego a sferą nauki.

Projekt był kontynuacją współpracy PWSZ w Nysie z tym sektorem w zakresie transferu wiedzy i innowacji. Jego pomysłodawcą i autorem jest Biuro Projektów i Programów PWSZ w Nysie.

Głównym zadaniem, które zostało zrealizowane w ramach projektu, jest  wzmocnienie powiązań między opolskim środowiskiem nauki i biznesu oraz nawiązanie i rozwój 20 partnerstw gospodarczo-naukowych na obszarze województwa opolskiego.

W ramach realizacji tego projektu 20 pracowników przedsiębiorstw odbyło staż w PWSZ w Nysie, a 20 pracowników naukowo-dydaktycznych odbyło staże
w przedsiębiorstwach. Miało to miejsce w okresie od  listopada 2014 r. do kwietnia 2015 roku.

Pracownicy przedsiębiorstw wzięli udział w szkoleniu praktycznym w formie 2 warsztatów (po 8 godzin każdy) z zakresu: budowania strategii innowacyjnej firmy oraz  wdrażania i finansowania innowacji w firmie.

W ramach stażu każdy Stażysta z ramienia Uczelni opracował jedno innowacyjne rozwiązanie dla przedsiębiorstwa, w którym odbywał staż. Co istotne staże odbywały się w przedsiębiorstwach powiązanych z tematyką badań prowadzonych przez Stażystę, albo tematyką zajęć prowadzonych w PWSZ w Nysie.

Innowacje dla przedsiębiorstw uczestniczących w projekcie zostały omówione podczas konferencji podsumowującej projekt. Wówczas każdy z dwudziestu stażystów ze strony Uczelni, nie zdradzając szczegółów wypracowanych rozwiązań innowacyjnych, omówił etapy współpracy z przedsiębiorcami i wpływ, jaki miała realizacja projektu na ukierunkowanie swoich badań naukowych zgodnie z praktycznymi potrzebami przedsiębiorstw województwa opolskiego.

Omawiane podczas konferencji tematy będą także opisane w publikacji podsumowującej projekt. Wydawnictwo ma się ukazać do końca czerwca 2015 roku w ilości 60 egzemplarzy.

Dodajmy, że projekt SiS OPOLSZCZYZNY- STAŻE i SZKOLENIA praktyczne dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw Opolszczyzny, którego kierownikiem była inż. Teresa Łazowska, został zrealizowany w ramach programu POKL działanie 8.2.1. Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw.

Asystentem projektu jest Pani inż. Beata Burdzy.

Przeczytaj także: Czas na innowacje Opolszczyzno!

Bartosz Bukała
rzecznik prasowy uczelni

Opublikowano: 25-05-2015




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik