Kontrast:

Pedagogika Montessori i dwujęzyczność

Wprawdzie studenci rozpoczynają zajęcia dopiero na początku października, ale szkoły rozpoczęły już pracę. To przypomina studentom kierunków nauczycielskich o planowaniu praktyk.

W nadchodzącym roku akademickim planujemy poszerzyć ofertę praktyk. Jednym z naszych nowych partnerów są szkoła i przedszkole w Raszowej prowadzone przez Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae.

Już w czerwcu pracownicy Instytutu Neofilologii PWSZ w Nysie wraz z partnerami z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Klagenfurcie w Karyntii (Austria) odwiedzili Raszową. Prezes Stowarzyszenia Pani dr Małgorzata Wysdak opowiadała nam o inicjatywach podejmowanych w Raszowej i o koncepcji edukacyjnej opierającej się z jednej strony na dwujęzycznym wychowaniu od przedszkola (język polski i niemiecki); z drugiej zaś na reformatorskiej pedagogice Montessori uznającej dziecko za punkt wyjścia wszelkich działań wychowawczych, szanującej godność dziecka, jego potrzeby i wynikające z nich wybory oraz wspierającej uczenie się całym ciałem ("dziecko składa się nie tylko z głowy").

Zarówno goście z Austrii, jak i germaniści z Nysy byli pod dużym wrażeniem pomysłowości nauczycieli, dynamicznego rozwoju małej wiejskiej szkoły i wspaniałej atmosfery w niej panującej.

Postanowiliśmy wspólnie z panią dr Małgorzatą Wysdak, że Raszowa włączy się do wypracowania programu tandemowych praktyk studenckich. Mają one polegać na tym, że studenci z wielojęzycznej Karyntii i studenci z Nysy będą wspólnie odbywać część praktyk szkolnych w Polsce, a część w Austrii.

Mamy nadzieję, że urozmaicone praktyki pedagogiczne w szkołach i przedszkolach stosujących innowacyjne metody nauczania pomogą wykształcić kreatywnych i zaangażowanych nauczycieli języków obcych. A także, że połączenie praktyki w kraju i za granicą stanie się inspirującym zawodowo, ale i ciekawym przeżyciem dla studentów.

Na zdjęciach: Goście w szkole i przedszkolu w Raszowej

Dr Monika Witt
Instytut Neofilologii




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik