Kontrast:

Zagraniczni studenci wybierają PWSZ w Nysie

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie staje się coraz bardziej popularna wśród studentów z zagranicy. Od października naukę w nyskiej Alma Mater rozpoczęło łącznie 64 obcokrajowców. Studenci z Indii, Turcji, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Litwy, Białorusi i Ukrainy studiują ratownictwo medyczne, informatykę, zarządzanie, finanse, filologię angielską, język biznesu angielski, architekturę, kosmetologię oraz dietetykę.

Studenci obcokrajowcy studiują w PWSZ w Nysie m.in. w ramach programu Erasmus Plus (międzynarodowego programu wymiany studentów i pracowników uczelni wyższych). Nyska Alma Mater ma podpisane 140 umów z 72 uczelniami z 25 krajów. Najnowsze zostały zawarte ze szkołami wyższymi z Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. 

PWSZ w Nysie przyciąga obcokrajowców także kursem języka polskiego, który z powodzeniem już od kilku lat odbywa się we wrześniu. Średnio, każdego roku, z tej formy przygotowania do studiowania w Polsce korzysta kilkunastu studentów z zagranicy. PWSZ w Nysie wydała nawet specjalny podręcznik pt. "Nie taki polski straszny, jak go malują", który jest rozdawany żakom z zagranicy.

Od października naukę w PWSZ w Nysie rozpoczęło 21 żaków z Turcji, 8 z Hiszpanii, 4 z Grecji, 2 z Włoch i 1 z Litwy. To w ramach programu Erasmus Plus. Natomiast pełny cykl studiów rozpoczęło 24 studentów z Ukrainy, 2 z Białorusi i co ciekawe 2 z Indii.

W Nysie najbardziej zauważalny w roku akademickim 2015/16 jest wzrost liczby studentów z Ukrainy. Są to żacy pochodzący z regionu partnerskiego dla powiatu i gminy Nysa: Radziechowa i Kołomyi. To efekt intensywnej promocji nyskiej Alma Mater na Ukrainie ale także doskonałej współpracy Władz Uczelni, Miasta i Powiatu. Każda z tych jednostek wspiera możliwość podjęcia studiów i zamieszkania w Nysie przez młodzież z Ukrainy.

Ciekawostką jest przyjazd na studia do PWSZ w Nysie dwóch żaków z Indii. To efekt współpracy Uczeni z Indo-European Educational Foundation oraz funkcjonowania przy PWSZ w Nysie Punktu EuroIndia, który jest platformą wymiany instytucjonalnej pomiędzy Polską a Indiami. Żacy z Indii studiują na pilotażowej specjalności business management w Instytucie Finansów PWSZ w Nysie.

W PWSZ w Nysie przebywa jeszcze jedna osoba z Indii. To Pan Vijay Kumar, który rozpoczął pierwszego października staż w biurze Punktu EuroIndia. Jego wizyta zaplanowana jest do grudnia bieżącego roku. W tym czasie pomoże m.in. w bieżącej działalności biura oraz w przygotowaniu Dni Kultury Indyjskiej w Nysie, które zaplanowane są na weekend 6-7 listopada 2015 roku.

Warto także dodać, że uczelniane Biuro Współpracy Międzynarodowej otrzymuje wiele zapytań z Indii dotyczących możliwości udziału w kursach i szkoleniach zawodowych. Taką formę współpracy PWSZ w Nysie planuje uruchomić wiosną 2016 roku.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie to lider wśród uczelni tego typu w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków w ramach programu Erasmus. W bieżącym roku akademickim nyska Uczelnia ponownie jest numerem jeden wśród wszystkich Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Polsce pod względem przyznanych środków finansowych na wymianę akademicką w ramach programu Erasmus Plus do krajów programu i krajów partnerskich łącznie.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Biura Współpracy Międzynarodowej.

 

Opublikowano: 19-10-2015




REKRUTACJA na studia:  77 4474849
Budynek A, ul. Chodowieckiego 4, sala 210

rekrutacja.pans.nysa.pl




Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie © 2022. Kontakt z webmasterem, napisz do: Adam Dudek , Łukasz Wąsik