Kontrast:




Regionalne Centrum Transferu Wiedzy
i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie

Uczelnia Student Biuro Karier

W nyskiej PWSZ zaprezentowano innowacyjny materiał budowlany
- cegłę wyprodukowaną z zasolonego piasku

24 lutego 2012 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie odbyło się uroczyste spotkanie prezentujące wyniki prac badawczych dotyczących wykorzystania piasku pustynnego do wykonania materiałów budowlanych (m.in. cegły z piasku pustyni) przy udziale innowacyjnego preparatu. Wykorzystanie rozwiązania może stanowić przełom w budownictwie w krajach, które w setkach bilionów ton posiadają piasek na terenach pustynnych.

Badania i próby prowadzone były w kilku ośrodkach, jednak dopiero dzięki owocnej współpracy naukowców i praktyków z Uniwersytetu Wrocławskiego i PWSZ w Nysie udało się uzyskać satysfakcjonujące efekty. Na szczególne uznanie zasługuje wkład prof. dra hab. Huberta Kołodzieja, dra hab. Andrzeja Vogta oraz mgra inż. Stanisława Strzeleckiego.
To przełom w badaniach. Piaskowa cegła powstała przy ogromnym udziale wrocławskich i nyskich naukowców; pracowników Instytutu Architektury m.in. dr Bogusława Szuby.
To efekt umowy podpisanej przed rokiem przez uczelnię i krakowską firmę Golden Desert Technology reprezentowana przez dr Adama Adamczyka, która zajmuje się wdrażaniem nowych materiałów i technik budowlanych.
Konsekwencją urzeczywistnienia zapisów umowy sprzed roku jest utworzenie Interdyscyplinarnego Zespołu Badawczo-Wdrożeniowego, stanowi to kolejny etap realizacji Umowy.
Powołanie Zespołu Badawczo-Wdrożeniowego stanowi podsumowanie okresu badań i doświadczeń związanych z wdrażaniem nowych materiałów i technik budowlanych.

Celem funkcjonowania Zespołu, który ściśle będzie współpracował z Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych przy PWSZ w Nysie jest znalezienie zastosowania dla preparatów i materiałów tworzonych w laboratoriach badawczych, a także inspirowanie badań nad nowymi środkami poszukiwanymi przez potencjalnych odbiorców - mówi dr inż. Piotr Woźniak kierownik Centrum.

W docelowym rozwiązaniu planowane jest uzyskanie możliwości certyfikacyjnych.
Na szczególne uznanie zasługuje fakt ogromnego zaangażowania w realizację projektu Jej Magnificencji Pani Rektor
dr hab. inż. Zofii Wilimowskiej, prof. PWSZ w Nysie mówi dr inż. Piotr Woźniak.

Czytaj więcej na stronach PWSZ w Nysie:
"Prezentacja cegieł z piasku pustynnego"
"Prezentacja cegieł z piasku pustynnego - zaproszenie"


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013
Inwestujemy w Twoją przyszłość

Regionalne Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:  
Zobacz nasz profil na FACEBOOK